Bratki na rabatki – bratki na rabaty

Bratki na rabaty

Są najszybszym sposobem na uatrakcyjnienie szarych jeszcze o tej porze klombów i pustych balkonowych skrzynek. Latem, gdy bratki przekwitną, w ich miejsce możemy posadzić astry lub cynie.

Wcale nie są nietrwałe, jak się powszechnie uważa. Owszem, gdy postawimy je w domu, w charakterze stroika, dosyć szybko zwiędną. Ale tylko dlatego, że będzie im za ciepło. Natomiast w ogrodzie lub balkonowych skrzynkach będą kwitły bardzo długo. Marcowe i kwietniowe chłody, a nawet niewielkie przymrozki, nie tylko im nie szkodzą, ale wręcz sprzyjają. Nie będą wymagały od nas wielkiej troski. Wystarczy, jeśli nie zapomnimy o podlewaniu.

Kwiatki duże i małe

Bratek przyszedł na świat w dziewiętnastym wieku, jako produkt krzyżowania dzikich gatunków fiołków: żółtego, trójbarwnego, rogatego i alpejskiego. Obecnie gatunek ten obejmuje niezliczoną ilość odmian, a także grup i serii. Hodowcy wciąż je udoskonalają, by obficiej i dłużej kwitły. Największymi kwiatami wyróżniają się serie Colossus i Giant. Ich średnica dochodzi do 10-13 cm. Mają one wzniesiony pokrój i wysokość 15-25 cm. Podobną wysokość osiąga bardzo wiele odmian, np. z serii Delta, Cats, Carneval, z „buźkami” o średnicy zwykle 5-8 cm. Wyjątkowo wdzięcznie wyglądaj bratki miniaturowe, coraz bardziej modne i chętnie sadzone, zwłaszcza na balkonach. Niektóre tworzą niskie kępki, inne dorastają do kilkudziesięciu centymetrów i w wiszących pojemnikach tworzą kule imponującej wielkości. Ich główki osiągają najwyżej 1,5 cm średnicy, ale jest ich mnóstwo i przyjem nie pachną.

Wszystkie barwy tęczy

Jak dotąd, nie udało się wyhodować chyba tylko bratka z zielonymi kwiatami. Wszystkie pozostałe kolory, łącznie z niemal czarnym fioletem, występują albo pojedynczo, albo w połączeniach. Kwiaty wielobarwne mają często tzw. buźkę, oczko, plamkę lub flagę. Ciekawą ozdobą są czarne żyłki na płatkach, które wyglądają jak wąsy albo zalotne rzęsy. Płatki niektórych odmian są cieniowane, a innych mają fryzowane brzegi.

Od wiosny do jesieni

Do niedawna ogrodnicy oferowali je głównie wiosną. Tamte odmiany zawiązywały tylko kilka kwiatów, które z na-staniem upałów marniały. Obecnie bez trudu dostaniemy takie, które kwitną obficiej i dłużej. Do takich należą drobne z serii Endurio i Friolina oraz duże – Delta. Co ważne, bratki można także kupować we wrześniu i cieszyć się nimi prawie do zimy. Odmiany te przetrwają pod przykryciem, a z nadejściem pierwszych dni z temperaturą kilku stopni powyżej zera, od nowa zawiążą pąki, przetrwają pod przykryciem, a z nadejściem pierwszych dni z temperaturą kilku stopni powyżej zera, od nowa zawiążą pąki.

Odrobina troski

Poszczególne odmiany mają rożną odporność na mróz. Chłód ani przymrozki do -5°C nie przeszkadzają większości z nich. Do wrażliwców należą te o największych kwiatach. Gdy rosną na rabacie, śnieg jest dla nich dobrym zabezpieczeniem, ale jeśli zima jest bezśnieżna, a temperatura spada znacznie poniżej zera, rośliny warto okryć. Okrycie zdejmujemy, kiedy zrobi się cieplej. Jeśli słońce przygrzewa, a ziemia pozostaje zamarznięta, trzeba ją polewać, inaczej rośliny wyschną, gdyż korzenie nie będą w stanie pobrać wody. Bratkom zimującym na balkonie grozi przemarznięcie korzeni, dlatego skrzynkę lepiej wsławić do większego pojemnika wypełnionego materiałem izolacyjnym, np. liśćmi.

Z rozsady i z siewu

Najłatwiej kupić gotową rozsadę, która szybko się przyjmuje. Jeśli jednak chcemy mieć dużo bratków, kupmy nasiona i wysiejmy je w czerwcu na dobrze przekopaną rabatę, rozsadnik albo do skrzynek. Gdy siewki podrosną, pikujemy je co 8-10 cm lub do małych doniczek, a we wrześniu przesadzamy na miejsce stałe.

Upiększ bratkami wejście

Przy drzwiach do domu warto posadzić rośliny zimozielone (tu bluszcz i niskie iglaki), bo wtedy wejście będzie efektowne nawet zimą. Jednak wiosną i latem aż się prosi, aby uzupełnić kompozycję o gatunki kwitnące.

1. Na stopniach schodów ustaw pojemniki z bratkami. Barwę kwiatów dopasuj do elewacji. Pamiętaj, że pojemniki muszą być stabilne, aby nie wywrócił ich wiatr.

2. Będzie jeszcze bardziej kolorowo, jeśli kwitnące rośliny posadzisz także obok iglaków.

3. Jeśli preferujesz klasyczne rozwiązania, zrób z bratków barwną obwódkę kępy zieleni.

WYBIERZ NAJŁADNIEJSZE

SORBET

Kwitnie obficie, niewielkie kwiatki mogą być jedno-lub dwubarwnych z charakterystycznymi wąsami. Zakwita wczesną wiosną.

ALPINE

Wytwarza mnóstwo miniaturowych kwiatków. Bardzo ładnie się prezentuje w wiszących donicach. Kwitnie całą wiosnę, aż do czerwca.

DELTA PREMIUM

Wszystkie odmiany z tej serii mają duże kwiaty na sztywnej łodydze i zwarty pokrój. Zakwitają wiosną i kwitną do lipca.

SKYLINE

Seria o kwiatach średniej wielkości. Kwitnie wiosną, ale także jesienią. Idealna do tworzenia dużych klombów.

SERIA ROCKY

Składa się z 10 kolorów. Rośliny są łatwe w prowadzeniu, trwałe i mają dużą zdolność rozkrzewienia. Do uprawy wiosną i jesienią.

COLOSSUS

Najlepsza i najbardziej wyrównana seria bratków o dużych kwiatach. Przeznaczona na kwitnienie póżnoletnie i wczesnojesienne.

ABY DOBRZE ROSŁY

– Po wyjęciu sadzonki z doniczki usuń zniszczone korzenie i ewentualnie grudki spleśniałej ziemi.

– Bryłę korzeniową delikatnie spulchnij, uważając, aby nie uszkodzić korzonków rośliny.

– Zrób małe dołki w ziemi, posadź krzaczki w odległości ok. 15 cm od siebie i podlej.

Co im zagraża

Chociaż nowe odmiany bratków są dość odporne, zdarza się, że chorują. Co zrobić, kiedy pojawiają się niepokojące symptomy.

Na górnej stronie blaszek liściowych widoczne są żółtawe lub brązowe plamy, a na dolnej jasny nalot. Jest to mączniak rzekomy. Zanim liście zaczną masowo zamierać, opryskujemy jednym z preparatów: Agrecol Anty-Grzyb, Aliette lub ekologicznymi – Biochicol bądź Biosept.

Liście bratków pokrywają się żółtymi cętkami, na ich spodniej stronie widać delikatną pajęczynkę, potem całe zasychają. Sprawcami są przędziorki. Rośliny opryskujemy środkiem Karate Zeon lub Magus, zanim szkodniki zaatakują wszystkie

Wiosną lub jesienią na częściach rośliny widoczne są wodniste, brązowe, szybko powiększające się plamy. Obumierają całe rośliny lub ich części. To szara pleśń, którą powoduje grzyb Botrytis cinerea. Rośliny spryskujemy fungicydem (Euparen, Kaptan, Rovral Flo). Jeżeli jest to konieczne, zabieg powtarzamy.

Płatki i liście przebarwiają się i zwijają, system korzeniowy zbyt luźno trzyma się ziemi. Chorobę powodują grzyby występujące wglebie, głównie w miejscach, w których bratki uprawiane są od wielu lat. Kwiaty trzeba przesadzić.

Źródło:  Pani Domu 01/02/2012
www gazety:  http://polki.pl/panidomu.html