Choroby sałaty

Na sałacie najczęściej można obserwować objawy zgnilizn powodowanych przez grzyby. Jedną z najgroźniejszych chorób sałaty jest szara pleśń Botrytis onerea. Grzyb ten powoduje powstawanie brunatnych lub szarych plam na liściach. W warunkach dużej wilgotności powietrza na porażonych tkankach pojawia się szary nalot trzonków z zarodnikami.

Choroby sałaty

Bardzo często szarej pleśni towarzyszy czarna zgnilizna u podstawy główek sałaty, powodowana przez grzyb Thanotophorus cucumeris. Patogen ten jest również odpowiedzialny za zamieranie siewek i rozsady sałaty. Czasami znaczne straty powoduje zgnilizna twardzikowa Sclerotinia sclerotiorium. Pierwsze objawy tej choroby widoczne są najczęściej na szyjce korzeniowej. Mają postać mokrych, pokrytych białą grzybnią plam, które powiększają swoją powierzchnię. Liście więdną i gniją. W miarę upływu czasu w grzybni pojawiają się czarne gruzełki, tzw. sklerocja, które są przetrwalnikami grzyba. Źródłem infekcji są przetrwalniki zimujące w glebie oraz złe oczyszczony materiał siewny. Zapobieganie chorobie polega na siewie zaprawionych nasion oraz opryskiwaniu młodych roślin środkami ochrony roślin, np. Euparenem Multi 50 WG, Rovratem Ho 255 S. C. lub Sadoplonem 75 WP. Nie należy zwilżać liści podczas podlewania oraz dokładnie zbierać i niszczyć resztki roślinne.

Kolejną często występującą chorobą sałaty jest mączniak rzekomy sałaty Bremia lactucae. Na wierzchniej stronie liści pojawiają się oliwkowożółte, z czasem ciemniejące plamy. Na spodniej stronie podczas wysokiej wilgotności powietrza widoczny jest szarobiały nalot trzonków z za­rodnikami. Porażone rośliny karłowacieją i żółkną. Liście zamierają odcinkami. W sprzyjających chorobie warunkach całe rośliny gniją w wyniku porażenia przez inne patogeny. Chorobie sprzyja­ją: temperatura około 17″C, wysoka wilgotność powietrza i brak słońca. Dobre efekty daje opryskiwanie środkami ochrony roślin, np. Boseptem 33 SL lub Euparenem Multi50WG.

Źródło:  Mój piękny ogród 01/08/2006
www gazety:  http://www.mojpieknyogrod.pl/